Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik

Need for Speed Pro Street sprawia sporo problemów na Steam Decku, ale z tym poradnikiem osiągniecie bardzo dobrą płynność, ładniejszą oprawę graficzną, pełne wsparcie dla pada i przede wszystkim stabilność działania gry. Podobnie jak w przypadku moich poprzednich kompilacji modów, tak i tu całość jest zgodna z oryginalną wizją twórców i nie wprowadza żadnych zmian w bezpośredniej rozgrywce.

Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik
Sweet Baby Inc. dostałoby zawału 😀

Co zawiera paczka modów do Need for Speed Pro Street?

  • NFSProStreet.GenericFix – najważniejszy element, który poprawia stabilność gry, zarządza zapisami rozgrywki itd.
  • NFS_XtendedInput – wsparcie dla gamepada wraz z ikonami, analogowym gazem i hamulcem
  • NFSPSHDContentSupport – menu gry w HD
  • NFSPSHDReflections – ładniejsze odbicia na samochodach
  • NFSPSHUDAdapter – poprawia skalowanie interfejsu
  • gotowe pliki wymagane do działania gry na Steam Decku i PC
Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik

Jak zainstalować Need for Speed Pro Street na Steam Decku?

Gra nie występuje już w sprzedaży i nigdy nie była dostępna w dystrybucji cyfrowej, więc jeśli jej nie posiadasz to trzeba poszukać wersji pudełkowej. Można się bawić w podłączanie napędu optycznego do Steam Decka i bezpośrednią instalację, jednak polecam po prostu standardowo przejść ten proces na PC z Windowsem, a następnie przenieść cały folder z zainstalowaną grą na sprzęt od Valve w trybie pulpitu.

Zanim to zrobicie to koniecznie dograjcie łatkę 1.1, która jest obligatoryjna do działania i bez niej mogą występować liczne problemy.

Następnie do katalogu z grą wklejamy zawartość paczki, którą pobierzecie tutaj (trzy mirrory do wyboru): [1] [2] [3]. Kolejny krok to dodanie pliku NFS.exe jako gry spoza Steam.

Pozostając w trybie pulpitu zalecam od razu tutaj wkleić sobie wymaganą komendę w polu Opcje uruchamiania, zmienić nazwę gry na Need for Speed Pro Street, aby można było łatwo pobrać okładki z pomocą pluginu SteamGrid oraz na koniec włączyć Proton Experimental (na tym testowałem) w zakładce Zgodność.

Komenda do skopiowania i wklejenia: WINEDLLOVERRIDES=”dinput8=n,b;d3dx9_34=n,b” %command%

Need for Speed Pro Street Steam Deck
Need for Speed Pro Street Steam Deck

Tak naprawdę można już przejść do trybu Gaming Mode i włączyć grę, ja dodatkowo polecam jeszcze wymusić w jej rozdzielczość 1920×1200, co zagwarantuje lepszą jakość obrazu bez utraty wydajności, choć kosztem krótszego czasu pracy na baterii. Wybór oczywiście zależy od Was.

Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik

Dodatkowe ustawienia konfiguracyjne

Jeśli chodzi o ustawienia graficzne to zalecam włączyć wszystko na maksymalne detale poza wygładzaniem krawędzi, które zalecam dać na 2x przy rozdzielczości 1920×1200. Grajcie w 60 FPS/60Hz.

Polecam za to zmienić sobie sterowanie, bo domyślnie zmiana biegów odbywa się poprzez prawy analog, nitro jest pod B, a hamulec ręczny pod A (tak to wyglądało chyba na PS2 i Xbox 360).

Koniecznie wyłączcie tablicę wyników, bo zasłania 1/3 ekranu. Znajdziecie ją w Opcje>Interfejs>Rankingi.

Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik

Problemy

Powyższa paczka modów została sprawdzona przeze mnie pobieżnie – przejechałem kilkanaście wyścigów w trybie kampanii i nie napotkałem na większe problemy. Jedyne co zauważyłem to rozjeżdżające się napisy w filmach, które wprowadzają nas do nowych dyscyplin wyścigowych, ale jest ich garstka i myślę, że nikomu nie będą potrzebne. Naprawić można to tylko poprzez wymuszenie rozdzielczości o proporcjach 16:9 (np. 1280×720 lub 1920×1080), czyli na ekranie pojawią się czarne paski w górnej i dolnej jego części. Jakbyście trafili na dodatkowe błędy to dajcie znać w komentarzach.

Jak zagrać w Need for Speed Pro Street na Steam Decku? Poradnik
Paweł Mikulski
Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 270