Need For Speed: Underground – pakiet modów Remastered dla PC i Steam Decka

Need For Speed: Underground w 2003 roku porwał wszystkich fanów nielegalnych wyścigów i błyskawicznie stał się ich ikoną. Nawet po tylu latach jeździ się tu bardzo przyjemnie, a dzięki paczce modów również bezproblemowo – zarówno na aktualnych komputerach, jak i Steam Decku.

Zbiór poprawek zawiera wsparcie dla ekranów panoramicznych i wysokich rozdzielczości, lepszej jakości tekstury i odbicia oraz pełną obsługę gamepada. Całość jak zawsze jest bliska oryginalnej wizji twórców, więc nie znajdziecie tu podbitych kolorów czy Reshade. Proces instalacji jest bardzo prosty!

Need For Speed Underground - pakiet modów Remastered dla PC i Steam Decka
Need For Speed: Underground na maksymalnych ustawieniach w 4K

Need for Speed Underground „Remastered” na PC

 1. Przed przystąpieniem do wgrywania modów upewnij się, że posiadasz zainstalowaną grę wraz z łatką 1.4.0.
 2. Pobierz paczkę modów i wklej do głównego katalogu – tam gdzie znajduje się speed.exe.
 3. Uruchamiając grę z pliku NFS_Underground.exe automatycznie wgrają się tekstury w wysokiej jakości, jednak czas potrzebny na odpalenie gry wydłuża się do jakiejś minuty – za każdym razem trzeba cierpliwie czekać. Jeśli włączysz ją poprzez Speed.exe to uruchomi się błyskawicznie, ale z oryginalnymi teksturami – reszta poprawek będzie jak najbardziej dostępna.
 4. Dobór rozdzielczości i obsługa gamepada działa automatycznie – nie wymaga żadnych dodatkowych akcji.
 5. Jeśli refleksy na pojeździe i drodze będą dla Was zbyt podkręcone to można obniżyć je o poziom w menu ustawień graficznych. Niestety, w przeciwieństwie do Need for Speed Underground 2 ciężko tu o złoty środek i albo mamy bardzo sterylny obraz, albo lusterko – po usunięciu moda NFSUHDReflections nic nie zyskamy, bo intensywność odbić jest identyczna, a są one po prostu w dużo niższej jakości.
 6. Zapisy postępów rozgrywki znajdują się w katalogu „Save” w folderze gry.
Need For Speed Underground - pakiet modów Remastered dla PC i Steam Decka
Need for Speed Underground – obniżona jakość refleksów samochodu i drogi

Need for Speed Underground „Remastered” na Steam Decku

 1. Grę polecam zainstalować i zaktualizować do wersji 1.4.0 na PC, a następnie pobrać paczkę modów i wkleić ją do głównego katalogu gdzie znajduje się speed.exe. Następnie cały folder skopiować i przenieść wszystkie pliki na Steam Decka.
 2. W trybie pulpitu dodaj jako grę spoza Steam NFS_Underground.exe lub Speed.exe. Różnica jest dokładnie taka sama jak przy instalacji modów na PC – Uruchamiając grę z pliku NFS_Underground.exe automatycznie wgrają się tekstury w wysokiej jakości, jednak czas potrzebny na odpalenie gry wydłuża się do jakiejś minuty – za każdym razem trzeba cierpliwie czekać. Jeśli włączysz ją poprzez Speed.exe to uruchomi się błyskawicznie, ale z oryginalnymi teksturami – reszta poprawek będzie jak najbardziej dostępna.
 3. Niezależnie od wyboru, w opcjach uruchamiania wklej: WINEDLLOVERRIDES=”dinput8=n,b” %command%
 4. Wymuś uruchomienie gry za pomocą Protona. Polecam najnowszego ProtonaGE lub Proton Experimental.
 5. Wróć do Gaming Mode. Możesz już grać, ale polecam zmienić nazwę gry na Need for Speed Underground, aby łatwiej pobrać okładki za pomocą pluginu Decky i w ustawieniach Steam wymusić rozdzielczość gry 1920×1200 – wygląda zauważalnie lepiej, a bezproblemowo działa w 90FPS.
 6. Dobór rozdzielczości i obsługa gamepada działa automatycznie – nie wymaga żadnych dodatkowych akcji.
 7. Jeśli refleksy na pojeździe i drodze będą dla Was zbyt podkręcone to można obniżyć je o poziom w menu ustawień graficznych. Niestety, w przeciwieństwie do Need for Speed Underground 2 ciężko tu o złoty środek i albo mamy bardzo sterylny obraz, albo lusterko – po usunięciu moda NFSUHDReflections nic nie zyskamy, bo intensywność odbić jest identyczna, a są one po prostu w dużo niższej jakości.
 8. Zapisy postępów rozgrywki znajdują się w katalogu „Save” w folderze gry.

Szczegóły na temat dopisania komendy, zmiany rozdzielczości itd. zostały opisane w poradniku do Need for Speed Pro Street – postępuj analogicznie.

Need for Speed Underground Steam Deck
Need for Speed Underground Steam Deck

Jakbyście napotkali na jakieś problemy to dajcie znać, ale przejechałem 15 wyścigów i wszystko działa wyśmienicie.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297