Recenzja gry Bears in Space

Bears In Space to karykaturalna strzelanka pierwszoosobowa typu bullet-hell, w której gracz wciela się w Maxwella Atoma, byłego kosmonautę, którego DNA zostało połączone z materiałem genetycznym niedźwiedzia. Gra oferuje pełną energii rozgrywkę z dużą dawką humoru. Gracz przemierza różnorodne lokacje, walcząc z hordami robotów, jednocześnie szukając drogi powrotnej na Ziemię.

Mechanika rozgrywki

Bears In Space to produkcja nastawiona na dynamiczne pojedynki falami sprytnych robotów, korzystanie z różnych broni oraz gadżetów w niekończącej się fali pocisków i eksplozji. To bardzo emocjonujący tytuł, w którym liczy się każdy odskok, przeładowanie i dostępność amunicji. Gracz ma do dyspozycji podwójne skoki, doskoki oraz uniki, co pozwala na efektywne manewrowanie w starciach z przeciwnikami.

Recenzja gry Bears in Space

Z poziomu na poziom starcia są coraz bardziej wymagające, a brak szybkiego zapisu może frustrować przy kolejnej przegranej walce z hordą maszyn. Na szczęście mamy kilka udogodnień w opcjach aby dostosować trudność do własnych preferencji.

Przeciwników jest dużo, sklepików z bronią i amunicją mało, a droga do domu jest daleka (przynajmniej 12h ostrzeliwania wrogich jednostek). Określenie Bears in Space bullet-hell nie jest przypadkowe.

Moc misia w Bears In Space

Unikalnym elementem gry jest możliwość przemiany w niedźwiedzia po zjedzeniu garnca miodu. Taka przemiana daje graczowi dostęp do potężnych ataków, jak rozszarpywanie przeciwników niedźwiedzimi szponami oraz opanowanie sztuki walki miś-fu. Ta mechanika jest czymś w rodzaju trybu Histerii w Alice: Madness Returns czy podobnych power-upów z bardziej znanych shooterów.

Recenzja gry Bears in Space

Przygoda pełna humoru

Fabuła Bears In Space jest szalona i pełna humoru. Gracz spotyka na swojej drodze różnorodnych bohaterów, każdy z własną osobowością i historią. Humor w grze jest wszechobecny, często nawiązując do różnych mediów i kultury popularnej. Niemniej jednak, styl może nie przypaść do gustu wszystkim gdyż niektóre żarty są dość subtelne, a inne naprawdę dosadne.

Gra oferuje liczne wątki poboczne, sekrety oraz przedmioty do zebrania. Odkrywanie tych elementów jest naprawdę przyjemne i pozwalając graczom na dłuższe zanurzenie się w świecie gry. Wyzwania takie jak pieczenie ciasta czy walka z duchami urozmaicają główną linię fabularną, czyniąc ją bardziej interesującą.

Recenzja gry Bears in Space

Oprawa audiowizualna

Bears In Space wyróżnia się kolorową, karykaturalną grafiką, która idealnie oddaje humorystyczny ton gry. Styl graficzny jest spójny i przyciągający wzrok, a lokacje są różnorodne. Wizualnie gra przypomina produkcje z dawnych lat, wygląda trochę jakby była zbudowana z gotowych assetów pozbawionych detali ale zakładam, że zabieg był celowy, gdyż już na początku dostajemy informację, że za produkcję odpowiada zaledwie 3 osoby, które pracowały w pocie czoła przez 7 lat, a wątpię, że przez taki czas, nikt się bardziej nie zaopiekował wyglądem lokacji czy przeciwników.

Jest pstrokato, kolorowo i dosyć kanciasto, widać dużo inspiracji retrofuturyzmem i takimi tytułami jak Ratchet & Clank, Doom czy nawet Serious Samem.

Recenzja gry Bears in Space

Muzyka w Bears In Space jest wyjątkowa, z kilkoma naprawdę dobrymi kawałkami, które idealnie wpasowują się w intensywne walki. Dźwięki broni oraz otoczenia są dobrze dopracowane, choć czasami mogą być nieco irytujące. Ogólnie oprawa dźwiękowa przyczynia się do tworzenia atmosfery gry, a dialogi mimo, że trochę wymuszone – świetnie uzupełniają produkcję ze specyficznymi żartami i historiami.

Bears in Space na Steam Decku

Gra działa sprawnie na Steam Decku, tytuł został również zweryfikowany pod kątem grywalności i oferuje intensywną strzelankę w 60kl/s. Sterowanie jest intuicyjne i dobrze przystosowane do przenośnej konsoli ale jak to w strzelankach bywa, celowanie może niektórym sprawiać problem, szczególnie podczas kolejnych hord robotycznych przeciwników.

Recenzja gry Bears in Space

Podsumowanie

Bears In Space to bardzo ciekawa gra, z jednej strony oferuje pełną akcji i humoru rozgrywkę na kilkanaście godzin, z drugiej czuć przeładowanie nostalgią do popkultury minionych epok. Osobiście nie lubię takiej stylizacji na “gołe assety” ale fani boomer-shooterów powinni być zadowoleni. 

Plusy

  • Dynamiczna i pełna akcji rozgrywka
  • Unikalne mechaniki walki i transformacji w niedźwiedzia
  • Szeroki wybór broni i możliwość ich ulepszania
  • Humorystyczna fabuła z różnorodnymi wątkami pobocznymi

Minusy

  • Styl humoru może nie przypaść do gustu wszystkim graczom
  • Brak możliwości szybkiego zapisu, co może być frustrujące
  • Czasami zbyt chaotyczne starcia

Bears in Space: Choć niektóre elementy humoru w Bears in Space mogą nie trafić do każdego, całościowo gra dostarcza wiele radości i wyzwań. Jest to tytuł, który z pewnością warto sprawdzić, szczególnie dla fanów gatunku bullet-hell oraz strzelanek pierwszoosobowych. Maciej Wojtoń

7
von 10
2024-05-22T15:49:19+0200
Maciej Wojtoń

Maciej Wojtoń

Artykuły: 60