Recenzja gry Rail Route

Gra Rail Route jest symulatorem zarządzania ruchem kolejowym, który pozwala graczom wcielić się w rolę dyspozytora kolei. Produkt studia/wydawcy Bitrich⁠⁠.info jest póki co jedynym w ich dorobku, rozwijany od dobrych kilku lat, który dopiero doczekał się premiery. Zadaniem gracza jest projektowanie i rozwijanie własnej sieci kolejowej, zarządzanie ruchem pociągów oraz optymalizacja tras i harmonogramów. Gra łączy w sobie elementy strategii, logistyki i satysfakcjonujący gameplay, oferując unikalne wyzwania na każdym etapie gry.

Recenzja gry Rail Route

Projektowanie sieci z pasją

Rail Route oferuje graczom możliwość tworzenia własnych, unikatowych sieci kolejowych. Rozpoczynając od kilku stacji, gracze mogą stopniowo rozbudowywać swoje “imperium”, dodając nowe stacje i linie kolejowe. Opanowanie sztuki automatyzacji jest kluczowe dla skutecznego zarządzania rosnącą pajęczyną torów, stacji i semaforów. Wprowadzenie nowych technologii umożliwia obsługę większej liczby pociągów i zwiększa efektywność całego systemu. Gra zachęca do eksperymentowania i znajdowania własnych, optymalnych rozwiązań logistycznych.

Jak wygląda rozgrywka w Rail Route?

Pierwsze spotkanie z produkcją miałem jeszcze w 2023 roku gdyż pierwszy rozdział gry, będący jednocześnie samouczkiem pod tytułem “Historii Jozica”, pozwalała wcielić się w początkującego dyspozytora pociągów w Pradze, a co za tym idzie – zaprojektowanie, zbudowanie i zautomatyzowanie sieci kolei. To “wcielenie się” jest bardzo umowne, gdyż poza głównym planem sieci, czytelnym choć bardzo rozbudowanym interfejsem gry, cały aspekt wizualny to delikatnie zanimowane plansze, statyczne obrazki i dużo napisów.

Recenzja gry Rail Route

Rail Route na pierwszy rzut oka może przypominać Mini Metro, a w rzeczywistości to miks Factorio i dwuwymiarowej gry RAILGRADE do zarządzania koleją. Najistotniejsze w początkowej rozgrywce jest umiejętne zarządzanie czasem, ustalaniem trasy, zwrotnic i przełączanie semaforów w odpowiednim momencie. W kolejnych minutach dostajemy nowe pociągi, nowe zlecenia i miejscowości, a co za tym idzie – robi się “ciekawie”. Planowanie trasy to jedno ale zbudowanie odpowiedniej stacji, rozplanowanie połączeń, a później i usprawnień staje się wyzwaniem logicznym, a że gra bazuje/inspiruje się prawdziwym systemem kolejowym to logistyka kolei gra pierwsze skrzypce.

Wyjątkowe wyzwania i realizm

Interfejs gry jest intuicyjny, lecz oferuje głębię zaawansowanych opcji zarządzania, które odblokowują się wraz z rozwojem sieci i naszymi zarobkami. To podejście sprawia, że Rail Route jest łatwa do nauki, ale trudna do opanowania – “easy to learn, hard to master”, zachęcając do ciągłego doskonalenia i dostosowywania strategii. Na szczęście jest częsty autozapis, który pozwoli cofnąć się o te 5 minut i całkowicie zmienić koncepcję. Realizm zarządzania ruchem kolejowym dodatkowo zwiększa immersję i satysfakcję z płynącej rozbudowy i optymalizacji sieci. Ja w pierwszych 10 minutach potrafiłem spowodować katastrofalne w skutkach zderzenie pociągów przez jeden drobiazg – złe ustawienie zwrotnicy.

Recenzja gry Rail Route

Jak się gra w Rail Route na Steam Decku?

Rail Route doskonale sprawdza się na Steam Decku, oferując pełne doświadczenie zarządzania siecią kolejową w przenośnej formie. Intuicyjne sterowanie i dostosowany interfejs umożliwiają wygodne planowanie i reagowanie na wyzwania w grze, niezależnie od miejsca. Mobilność Steam Deck pozwala cieszyć się grą w dowolnym miejscu, co jest dużym atutem dla fanów symulatorów kolejowych, szczególnie, że produkcja nie drenuje baterii i po przeszło 2h gry w terenie (zakładany czas pracy urządzenia) miałem jeszcze ponad 40% energii. 

Szczerze, to obawiałem się tej gry na handheldzie Steama, gdyż skomplikowane gry strategiczne czy jak w tym przypadku logistyczne często wymagają od gracza “klikania” na dużo małych elementów, w krótkim czasie. Na szczęście Rail Route ma pięknie zoptymalizowaną klawiszologię i sugeruje na każdym kroku jakim przyciskiem wykonamy jaką akcję. Oczywiście opcja dotykowa jest również dostępna i sprawdza się bardzo znośnie.

Recenzja gry Rail Route

Podsumowanie

Rail Route to tytuł, który z pewnością zainteresuje fanów symulatorów kolejowych oraz gier strategicznych. Dzięki połączeniu intuicyjnego projektowania z głębią logistycznych wyzwań, gra oferuje satysfakcjonujące i angażujące doświadczenie zarządzania ruchem kolejowym. Aktywna społeczność i wsparcie dla urządzenia Steam Deck dodatkowo podnoszą wartość tego tytułu. Gra jest wyjątkowym połączeniem strategii, logistyki i kreatywności, oferującym niezliczone godziny zabawy i wyzwań. 

Plusy

  • intuicyjny, choć rozbudowany interfejs
  • wsparcie dla wielu języków, w tym bardzo dobre tłumaczenie na polski
  • regrywalność
  • zaangażowanie twórców

Minusy

  • prosta grafika i potencjalnie nieatrakcyjna oprawa wizualna
  • muzyka może wydawać się monotonna
  • odblokowywane elementy rozwoju wydają się powtarzalne i
    mało zróżnicowane

Rail Route: to “Mini Metro” do kwadratu. Niech Was nie zwiedzie prosty wygląd i czytelny interface, to wymagająca gra, która nie bierze jeńców. Polecam nie tylko fanom kolei.  Maciej Wojtoń

7
von 10
2024-02-27T14:28:56+0100
Maciej Wojtoń

Maciej Wojtoń

Artykuły: 60