Recenzja gry Synergy – wczesny dostęp

Synergy to gra strategiczna z gatunku city-builder, stworzona przez Leikir Studio, dostępna obecnie we wczesnym dostępie. Gra przenosi nas na niegościnny świat obcej planety, gdzie naszym zadaniem jest zbudowanie i zarządzanie miastem, które musi przetrwać w surowych warunkach. Czy uda nam się sprostać wyzwaniom tego nieprzyjaznego środowiska? Przekonajmy się.

Pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka „Synergy” może wydawać się spokojną i relaksującą grą, zwłaszcza dzięki jej solarpunkowej estetyce oraz kojącym dźwiękom. Jednakże, jak szybko się przekonałem, ta gra jest znacznie bardziej wymagająca, niż można by przypuszczać. Pomimo pastelowych kolorów i spokojnej atmosfery, gra stawia przed graczem liczne wyzwania, które wymagają strategicznego myślenia i planowania.

Recenzja Synergy

Problemy, trudności i przeszkody

Moje pierwsze podejście do gry zakończyło się tragicznie. Nie doceniłem trudności okresu suchego, co doprowadziło do śmierci wielu mieszkańców z powodu głodu i chorób. Jednakże po zrozumieniu, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą, kolejne podejścia były znacznie bardziej udane. Balansowanie pomiędzy eksploatacją zasobów a ochroną środowiska stało się kluczowym elementem strategii.

Gra mimo, że dopiero zadebiutowała we wczesnym dostępie oferuje nie tylko samouczek i tryb fabularny, ale dodatkowo możliwość wyboru trudności historii oraz piaskownicę.

Recenzja Synergy

Początek przygody i warunki pogodowe

Gra rozpoczyna się od skromnych zasobów: mamy do dyspozycji tylko prosty magazyn z podstawowymi materiałami. Nasi mieszkańcy są wyczerpani i muszą przetrwać pod palącym słońcem pustyni. Kluczowe jest szybkie zdobycie i oczyszczenie wody oraz zbudowanie schronienia, aby zapobiec udarom cieplnym i śmierci mieszkańców.

Planeta w Synergy ma dwa główne okresy pogodowe: umiarkowany i suchy. W okresie umiarkowanym rośnie więcej żywności, a mieszkańcy są mniej podatni na choroby. Jest to najlepszy czas na zbieranie zasobów i rozwijanie infrastruktury. W okresie suchym sytuacja staje się znacznie trudniejsza – zasoby są ograniczone, a przetrwanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Miasto funkcjonuje na wielu warstwach, od kultury i nauki po kondycję i zadowolenie mieszkańców, dodatkowo dochodzą warunki atmosferyczne, które wpływają na stan zdrowia obywateli (możliwość udaru cieplnego to tylko jeden z wielu problemów podczas gry).

Recenzja Synergy

Rozbudowane drzewko badań

Jednym z największych atutów „Synergy” jest jej rozbudowane drzewko badań. Zawiera ono wiele gałęzi i około 60 różnych aspektów do zbadania, od nowych budynków, przez sposoby nawadniania i uprawy roślin, aż po dekoracje, które upiększą nasze miasto. Te różnorodne opcje badawcze sprawiają, że zarządzanie miastem staje się bardziej złożone, ale również bardziej satysfakcjonujące.

Już w samouczku dostajemy możliwość organizowania wypraw aby zdobywać zarówno surowce jak i możliwości odkrywania nowych badań (podobnie jak w recenzowanym na początku roku “The Wandering Village:).

Recenzja Synergy

Solarpunk w Synergy

Synergy promuje wartości solarpunku: odnawialne źródła energii, współpracę z naturą i pozytywne myślenie mimo trudności. Naszym celem nie jest tylko przetrwanie mieszkańców, ale również odbudowa ekosystemu. Budowanie farm nasion i kompostowni czy stawianie gniazd dla ptaków, które zachęcają dziką przyrodę do powrotu, są warte wysiłku. Powoli, ale konsekwentnie, nasze miasto staje się oazą na pustyni.

Poza klasycznym budowaniem konstrukcji, mamy wiele możliwości na pozyskiwanie surowców. Możemy oczywiście wyciąć w pień wszystko co nadaje się do przetworzenia ale możemy również przeszkolić mieszkańców do zbierania i przycinania dziwnych roślin aby w kolejnym cyklu dały nam ponowny plon. Każda konstrukcja nie dość, że wygląda jak żywcem wyjęta ze stron komiksów Moebiusa to jeszcze jest przemyślana pod względem konstrukcyjnym i stanowi małe dzieło sztuki. Miłośnicy “Incala” będą zachwyceni.

Recenzja Synergy

Nawigacja i gameplay

Interfejs użytkownika jest czasami mylący, a zarządzanie badaniami może być frustrujące. Na pierwszy rzut oka, menu gry i opcje budowy wyglądały na proste (wręcz banalne) lecz produkcja w pełni wzięła do serca ksenobiologię i dziwność obcej planety, dlatego mimo opisów, obrazki nie są w pełni sugestywne i zamiast budynku mieszkalnego możemy postawić np. warsztat lub kuchnię. Można byłoby pomyśleć o delikatnym uproszczeniu opcji ,szczególnie drzewka badań aby uniknąć zbytniego mikrozarządzania. Dodatkowo, w miarę rozwoju miasta, gra zaczyna doświadczać problemów z wydajnością, co wymaga delikatnej optymalizacji.

Recenzja Synergy

Podsumowanie

Synergy to ambitna i wymagająca gra, która zachęca do strategicznego myślenia i planowania. Jej solarpunkowa estetyka i rozbudowane drzewko badań sprawiają, że jest to pozycja godna uwagi dla fanów gier typu city-builder. Mimo kilku niedoskonałości, ma ogromny potencjał i może stać się jedną z najlepszych gier tego gatunku po pełnym wydaniu.

Maciej Wojtoń

Maciej Wojtoń

Artykuły: 60