Recenzja gry Undead Inc.

Undead Inc. to najnowszy symulator strategicznej budowy placówki “medycznej”, który zaprasza graczy do zarządzania nieco nieetyczną korporacją. Gra została stworzona przez Rightsized Games, z Doru Apreoteseiem na czele, który postanowił nadać temu tytułowi satyryczny wydźwięk na wzór seriali w stylu „Breaking Bad” czy „Better Call Saul”. Produkcja została wydana przed znanego wydawcę Team17, odpowiedzialnego za wiele niezależnych perełek jak np. “DREDGE”, “Blasphemous 2” czy “Gord” (a to tylko miniony rok).

Gracze wcielają się w dyrektorów lokalnych oddziałów i muszą rozwijać swoje badawcze imperium, jednocześnie radząc sobie z miesięcznymi opłatami franczyzowymi. Aby to osiągnąć, muszą skutecznie zarządzać stacjami badawczymi, aptekami i gabinetami lekarskimi.

Rozgrywka i mechanika

W Undead Inc., gracze zaczynają od małego wynajmowanego budynku, który mogą rozbudowywać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Możliwości ekspansji są imponujące — od kolejnych budynków na ulicy, po tajne laboratoria podziemne, gdzie mogą prowadzić nielegalne eksperymenty. Zarządzanie taką operacją wiąże się z ciągłym ryzykiem, zarówno ze strony moralnie świadomych pracowników, jak i policji. Każda decyzja musi być przemyślana, gdyż najmniejszy błąd może oznaczać koniec kariery w Endswell Medical.

Wrażenia z gry Undead Inc.

Rozgrywka jest intensywnym doświadczeniem zarządzania kryzysowym. Już po przejściu samouczka, czułem, jak adrenalina pulsuje w żyłach, gdy próbowałem utrzymać moje niecne plany w sekrecie, jednocześnie rozwijając coraz bardziej nieetyczne projekty w podziemiach.

Z początku oprawa graficzna mi bardzo nie leżała, ponieważ układ pomieszczeń nie dość, że bardzo przypomina placówki z “XCOMa” lub schrony w Fallout Shelter to jeszcze rysunkowe postacie nie pasowały mi do klimatu gry, który jest z pogranicza “Project Hospital”, a “Dungeon Keeper”. Jakbyśmy grali w “Resident Evil”, ale jako szefostwo Umbrella Corporation jeszcze przed całą epidemią. Na szczęście po prześledzeniu swoich początkowych błędów i zaakceptowaniu stylistyki gra naprawdę wciągnęła, mimo że jest zaskakująco trudna i rozbudowana.

Doświadczenia na Steam Deck

Undead Inc. działa na urządzeniu Steam Deck, lecz z racji ogromu akcji i trybów w grze manewrujemy głównie za pomocą touchpada. Optymalizacja pozwala na płynną grę bez większych spadków wydajności lecz mimo dostosowanego interfejsu użytkownika do mniejszego ekranu to dalej jest to zabawa z zatrzymywanie czasu aby mozolnie wykonać daną czynność. Można oczywiście podpiąć mysz lecz po przetestowaniu różnych opcji, stwierdzam, że gra na komputerze jest po prostu przyjemniejsza.

Podsumowanie

Undead Inc. to ambitna gra, która zmusza graczy do ciągłego balansowania na granicy prawa i moralności. Dzięki głębokiej mechanice zarządzania, rozbudowanym elementom strategicznym i przemyślanym elementom satyrycznym, tytuł ten jest wart uwagi.

Plusy

  • Złożona i angażująca mechanika zarządzania
  • Satyryczne podejście do tematu korporacji i moralności
  • Możliwość rozbudowy i adaptacji strategii w zależności od warunków i wyborów gracza

Minusy

  • Wysoki poziom trudności może zniechęcać nowych graczy
  • Moralne dylematy mogą być nieco przytłaczające dla niektórych graczy
  • Gra wymaga od graczy dużego zaangażowania czasowego, aby w pełni rozwinąć potencjał zarządzania

Undead Inc.: pozwala poczuć się jak stereotypowy diaboliczny naukowiec, który pracuje dla Big Pharmy, a w jego interesie jest tylko pozyskiwanie funduszy i niecne eksperymenty. Jeżeli szukacie podobnych wrażeń to ta gra jest dla Was. Maciej Wojtoń

7
von 10
2024-05-02T18:31:08+0200
Maciej Wojtoń

Maciej Wojtoń

Artykuły: 60