ScreenPlay CCG – wrażenia z rozgrywki

ScreenPlay CCG to pierwsza gra od Comico Games, która łączy w sobie elementy komedii i strategii w nieszablonowym, filmowym uniwersum. Gracze wcielają się w rolę reżyserów, kreując filmy przy użyciu karcianych postaci z różnych gatunków filmowych. Dynamiczna rozgrywka z jednoczesnymi turami i wieloma ścieżkami do zwycięstwa oferują głębokie i angażujące doświadczenie strategiczne.

ScreenPlay CCG recenzja

Świat gry i fabuła

ScreenPlay CCG przenosi graczy w komediowy, absurdalny świat tworzenia filmów, który odzwierciedla pełną humoru stronę branży. Gracze wcielają się w reżyserów, korzystając z unikatowych postaci i zabawnych motywów filmowych, aby stworzyć swoje “dzieła”. Wszelkie nieprzewidywalne sytuacje, jakie napotykamy w trakcie oglądania filmu, teraz stają się częścią strategii gry, w której przewidywanie i wyprzedzanie ruchów przeciwnika stanowi klucz do sukcesu. Zainspirowana mechaniką wielu karcianych produkcji, ScreenPlay oferuje innowacyjne podejście do klasycznej formuły karcianej rozgrywki, zachęcając graczy do przewidywania ruchów przeciwników i wprowadzenia zamieszania w świecie koncernów branży filmowej.

ScreenPlay CCG recenzja

Rozgrywka i mechanika

Rozgrywka jest dynamiczna i wciągająca, a gracze podejmują decyzje w tym samym czasie, co dodaje jej tempa. Zaplanuj scenę z wyprzedzeniem, wybierając, czy twoje postacie mają zaatakować, unikać czy odegrać swoje role w fabule. Rozpoczęcie produkcji odkrywa plany przeciwnika, zmuszając do natychmiastowej adaptacji. Warto wspomnieć o wielu drogach prowadzących do zwycięstwa – czy to przez agresywne ataki, sprytne uniki, czy też spełnianie celów fabularnych, gra daje pole do manewru. Kluczem do sukcesu jest ukończenie dwóch z trzech wątków fabularnych zarezerwowanych dla naszych głównych postaci. Dzięki temu, ScreenPlay CCG jest wyjątkowo elastyczny, dostarczając liczne możliwości zwycięstwa.

Postacie i budowanie talii

Istotną rolę w grze odgrywają główne postacie, pochodzące z różnych gatunków filmowych, takie jak komedie, horrory czy filmy przygodowe. Każda z nich posiada unikalne zdolności i zestaw kart tematycznych. Gracze mogą wybierać spośród ponad 22 bohaterów, tworząc 40-kartową talię, która pomoże im w zdobywaniu punktów narracji i osiąganiu celów fabularnych. Odpowiednie wykorzystanie mocnych stron każdej z postaci, takich jak Plot Armor czy specyficzne zdolności specjalne, daje wiele możliwości do strategicznej gry.

ScreenPlay CCG recenzja

Nasza główna postać otrzymuje zestaw filmowych gwiazd po wykonaniu konkretnego zadania (obrażenia przeciwnika, zgrabne uniki czy wzywanie nowych “aktorów” na plan filmu). Każda karta ma koszy kliszy, aby można ją zagrać podczas danego ujęcia. W pierwszych pojedynkach mamy 5 klisz filmowych i po zaplanowaniu swoich “ujęć” (wykorzystaniu kliszy filmowej do zagrania postaci na plan lub wykonanie akcji) uruchamia się produkcja i już z fotela reżysera obserwujemy jak realizowane są nasze, uprzednio zaplanowane działania.

Tryby gry i wyzwania

Oprócz rywalizacji z innymi graczami na całym świecie w różnorodnych trybach (zapewne jak gra zostanie wydana), gra oferuje rozbudowane wyzwania w trybie dla jednego gracza. W tej chwili wersja demo oferuje czterostopniowy samouczek, który pomaga rozpocząć przygodę, oferując graczom talię startową, (którą następnie może być rozwijana), oraz tryb praktyki z botami, które nie są takie banalne jakby się mogło wydawać. Pełna wersja ma oferować również codzienne i tygodniowe wyzwania, w których pokonując boty-bossów zdobędziemy pakiety kart i walutę w grze. Nadchodzące filmowe kampanie mają wzbogacić doświadczenie o wciągające historie i barwne postacie, które rozszerzają uniwersum produkcji.

ScreenPlay CCG recenzja

Szata graficzna

Mimo, że nie przepadam za stylistyką Art déco to w przypadku tej gry – pasuje ona idealnie. Kolorowy świat „złotych lat” Hollywood przypadający na lata 30. w komiksowej aranżacji idealnie współgra z grą karcianą, gdzie srebrne i złote ramki, napisy i przyciski są czytelne i intuicyjne. Mamy ogrom prostych elementów symbolizujących produkcje filmowe, od klisz, kamer czy klapsów po sam wygląd grywalnych postaci/kart. Dużo nawiązań do kultowych aktorów i reżyserów, a nawet indywidualne one-linery z różnym podkładem “głównych aktorów” to przyjemny detal.

Aktualizacje i rozszerzenia

Comico Games planuje wprowadzać nowe rozszerzenia co trzy miesiące, co ma utrzymać dynamikę metagry i zapewnić świeżość rozgrywki. Każda z aktualizacji doda nowe filmy, postacie i strategie budowania talii, a także nowe tryby gry. Dzięki temu, ScreenPlay CCG ma stale się rozwijać i dostarczać nowych wyzwań, oferując ciągle ewoluujące doświadczenie.

Póki co gra nie jest zweryfikowana pod Steam Decka chociaż się uruchamia i działa. Oczywiście kontrolowanie kart wymaga pewnej wprawy w klikaniu touchpadem ale po kilku próbach można tytuł spokojnie ogrywać w taki sam sposób jak i na dużym ekranie komputera.

ScreenPlay CCG recenzja

Gra jest obecnie dostępna w wersji demo i po ograniu kilkunastu pojedynków z niecierpliwością czekam na testy z graczami online. W chwili obecnej po zebraniu kilkudziesięciu rolek filmu (jedna z dwóch walut w grze) i wydaniu ich na drobiazgi kosmetyczne, jestem ciekaw jak odblokowywanie nowych kart przełoży się na osiągnięcia w grze i na realne koszty. Opcja kupowania walut jest w tej chwili zablokowana (under construction).

Podsumowanie

ScreenPlay CCG to wyjątkowe połączenie humoru i strategii w konwencji tworzenia filmów. Mechanika inspirowana innymi grami karcianymi czy turowymi w połączeniu z jednoczesnym uruchamianiem zaplanowanych akcji wprowadzają ciekawą dynamikę, która doskonale współgra z głównym tematem produkcji.

Na pewno będę testował pełną wersję bo zapowiada się bardzo ciekawy tytuł. Czy rewolucyjny – dowiemy się pod koniec maja.

Maciej Wojtoń

Maciej Wojtoń

Artykuły: 60