Jak grać w Enshrouded? Najważniejsze porady na początek!

Enshoruded to dość nietypowy survival, który zadebiutował pod koniec stycznia na Steam i cieszy się dużym zainteresowaniem graczy przede wszystkim dzięki bardzo solidnym podstawom rozgrywki, które bardziej przypominają sandboxowe gry w stylu RPG akcji, a nie niekończącą się zabawę w budowanie. Tytuł jest całkiem intuicyjny, jednak pierwsze kroki w tej produkcji mogą wydawać się nieco niejasne. Zapraszam do poradnika do gry Enshrouded, w którym znajdziesz najważniejsze informacje jak ułatwić sobie rozgrywkę.

[steam item = 1203620]

Enshrouded – porady na początek

Skup się na eksploracji

Jak wspomniałem wcześniej, budowanie i crafting w Enshrouded odgrywają drugorzędne znaczenie. Podstawowe surowce są tu dostępne na wyciągnięcie ręki, więc wystarczy się odwrócić, aby zdobyć takie materiały jak drewno, kamień czy nasiona owoców. Początkowo zdecydowanie bardziej warto skupić się na eksploracji otwartego świata gry. Enshrouded otwiera przed graczami wiele jaskiń, obozów bandytów i niezliczoną ilość poukrywanych skrzyń z nagrodami.

Jak grać w Enshrouded? Najważniejsze porady na początek!

W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią broń i pancerz, bo o ile walka z pierwszymi wrogami nie jest specjalnie wymagająca, tak już po chwili można odczuć, że mamy do czynienia z coraz liczniejszymi, bardziej agresywnymi i mocniejszymi przeciwnikami. Każde poległe ciało i znaleziony skarb trzeba dokładnie przeszukiwać, bo znalezione zdobycze potrafią być niezwykle przydatne do dalszej rozgrywki, a czasem nawet zwykły wróg potrafi mieć przy sobie solidną broń.

Jeśli twój arsenał ulegnie uszkodzeniu to w każdym obozie bandytów znajdziesz kowadło do naprawienia sprzętu – korzystaj z niego, aby ograniczać zbędne powroty do bazy.

Rozwijaj swoją postać

Podczas eksploracji i przy okazji eliminacji przeciwników zdobywamy doświadczenie, które warto przeznaczyć na przydatne umiejętności. Jedną z nich jest możliwość automatycznego wyjmowania przedmiotów z kufra w obozie podczas craftingu – zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć, bo znacząco przyspiesza proces budowania.

Jak grać w Enshrouded? Najważniejsze porady na początek!

Zadbaj o odpowiednie pożywienie

W grze Enshrouded system jedzenia stanowi istotny element rozgrywki, który wyróżnia się od wielu innych gier. W przeciwieństwie do niektórych podobnych tytułów, gdzie gracz może spożywać różne rodzaje jedzenia jednocześnie, tutaj możemy zjeść tylko jeden posiłek na raz. Wprowadzono również ograniczenia poprzez zastosowanie trzech slotów na jedzenie (cztery po ulepszeniu umiejętności). Warto zauważyć, że większość dań staje się bardziej efektywna, gdy jest ugotowana, więc staraj się zawsze spożywać posiłek po obróbce termicznej.

Po odblokowaniu sakiewki i zrobieniu czegokolwiek z suszonego futra, wysusz kilka fioletowych jagód. Zapewni to regenerację zdrowia przez 5 minut, co jest niezwykle przydatne ze względu na napotykane niebezpieczeństwa.

Budowanie w Enshrouded – odnawianie materiałów, woda, uprawa roślin

System uprawy roślin w Enshrouded jest bardzo sprawny, bo z jednego warzywa w mgnieniu oka jesteśmy w stanie stworzyć ich niezliczoną ilość.. Nieco gorzej jest z dostępem wody, która, choć dostępna z wrogów i skrzyń na mapie, nie zawsze jest wystarczająca. Warto zauważyć, że porzucone wioski często posiadają studnie, które stanowią łatwe źródło dostępu do wody – przy każdej okazji staraj się zebrać kilka wiaderek. Żywica, niezbędna do wielu aspektów w grze, pochodzi z drzew, które nie posiadają zielonych liści – staraj się wykorzystać tą wiedzę od początku rozgrywki.

Interesującym aspektem jest fakt, że wszystko, co zostaje rozbite lub wykopane, zresetuje się po jednym dniu w grze lub po ponownym zalogowaniu. Wyjątkiem jest obszar ołtarzy ognia, ponieważ wszystko, co znajduje się ich okolicach nie odnowi się po zużyciu, chyba że gracz zdecyduje się zniszczyć sam ołtarz.

Jak grać w Enshrouded? Najważniejsze porady na początek!

Odpowiednio korzystaj z eliksirów

System mgły w Enshrouded jest jednym z kluczowych elementów rozgrywki, a przebywanie w niej zbyt długo jest śmiertelne. W grze możesz spotkać eliksiry, które znacząco wydłużą czas, podczas którego możemy eksplorować zamglone tereny. Niezwykle ważne jest, aby korzystać z nich przed wstąpieniem do obszaru pokrytego mgłą, bo tylko w ten sposób uzyskamy dodatkowe minuty. Jest to dość dziwna decyzja projektowa i są spore szanse, że przyszłych aktualizacjach zostanie to zmienione.

Jeśli podczas eksploracji zacznie brakować już czasu to poszukaj wysokiego budynku lub wzgórza, bo jest ogromna szansa, że znajdziesz tam przedmiot, który pozwoli ci go odnowić.

Zapewnij sobie szybką podróż

W Enshrouded znajdziesz tylko pięć permanentnych punktów szybkiej podróży – oprócz wieży, w której zaczyna się zabawa trafisz jeszcze na 4 inne miejsca, każde rozmieszczone w innym biomie. Dodatkowo możemy szybko przemieszczać się do naszych baz, czyli ołtarzy ognia. Początkowo otrzymamy możliwość wybudowania dwóch, jednak wraz z postępami rozgrywki i po odblokowaniu odpowiednich umiejętności, liczba ta wrośnie do ok. 20. Warto rozmieszczać je w strategicznych punktach, bo po przypadkowej śmierci odradzamy się przy jednym z nich. Jeśli będzie taka potrzeba to oczywiście ołtarze można wyburzać i stawiać w kolejnych miejscach.

Mam nadzieję, że powyższe porady sprawią, że Wasza podróż po świecie Enshrouded okaże się dużo przyjemniejsza i bardziej przystępna. To tylko namiastka możliwości, które czekają nas w tej produkcji. Tytuł znajduje się w fazie wczesnego dostępu, więc wraz z rozwojem gry sporo rzeczy może się tu zmienić. Jeśli macie jakieś ciekawe porady dla innych, bądź uwagi do tych znajdujących się w artykule to zapraszam do podzielenia się nimi w sekcji komentarzy.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297