Jak zainstalować Epic Games Store na Steam Decku? Poradnik

W tym wideo poradniku dowiesz się jak manualnie zainstalować Epic Games Store na Steam Decku.

 1. Ścieżka dostępu do EGS:
  Home/.steam/Steam/steamapps/compatdata/długi ciąg liczb/pfx/drive_c/Program Files (x86)/Epic Games/Launcher/Portal/Binaries/Win32/EpicGamesLauncher.exe
 2. Umożliwienie instalacji gier na karcie MicroSD
  STEAM_COMPAT_MOUNTS=/run/media/mmcblk0p1/ %command%
 3. Decky – pobieranie pluginów, w tym SteamGridDB do okładek:
  https://github.com/SteamDeckHomebrew/decky-loader
 4. ProtonGE:
  https://github.com/GloriousEggroll/proton-ge-custom

Epic Games Store to platforma cyfrowej dystrybucji gier, która została uruchomiona w grudniu 2018 roku. Sklep od samego początku spotykał się z bardzo mieszanym odzewem ze strony graczy, głównie z powodu wykupywania ekskluzywności dla wielu popularnych tytułów, często odbierając gry promowane i dostępne wcześniej choćby na platformie Steam.

Na przestrzeni lat Epic Games Store rozwinął się dość mocno i wiele uciążliwych problemów zostało już rozwiązanych. Mamy już tutaj wyczekiwaną listę życzeń, koszyk oraz podstawowy jak osiągnięcia i zapis postępu rozgrywki w chmurze. Niestety nie w każdym tytule, choć to akurat problem chyba każdej platformy.

Epic dużą popularność zyskał dzięki cotygodniowym rozdawnictwie popularnych gier, m.in. takich jak Grand Theft Auto 5 czy ostatnio Dying Light. Każda odebrana gra zostaje na stałe przypisana do konta użytkownika i można je ogrywać bez ponoszenia żadnych kosztów. Oprócz tego podczas sezonowych wyprzedaży bardzo często rozdawano atrakcyjne kupony rabatowe, dzięki czemu oferta Epic Games Store pod względem cenowym była bezkonkurencyjna.

Wiele z tych tytułów można bezproblemowo ogrywać na Steam Decku, jednak ich działanie bywa mocno losowe i przed zakupem zawsze warto weryfikować czy dany tytuł jest grywalny. Pozycje nastawione typowo na multiplayer bardzo często nawet nie uruchomią się na SteamOS ze względu na anticheat – problem ten dotyczy bardzo popularnych tytułów, takich jak Fortnite czy Genshin Impact.

Warto jeszcze dodać, że najlepszą wydajność na Steam Decku osiągniemy w większości przypadków w grach zakupionych na Steam, a część tytułów działających prawidłowo po instalacji z platformy Valve nawet nie uruchomi się na Epic Games Store.

Sprawdź jak działa udostępniony niedawno Dying Light:

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297