Jak korzystać z NonSteam Launchers? Nowa aktualizacja, która wszystko zmienia!

Najnowsza aktualizacja do NonSteam Launchers, czyli jednego z najpopularniejszych rozwiązań, które automatyzuje proces instalacji zewnętrznych launcherów na SteamOS, wprowadziła bardzo ciekawą zmianę. Od teraz gry instalowane przy pomocy innych (jeszcze nie wszystkich) sklepów będą automatycznie importowane do biblioteki Steam!

Co to jest NonSteam Launchers?

NonSeam Launchers to pakiet skryptów, który niemal automatycznie dodaje najnowszą wersję GE-Proton oraz instaluje launchery firm niezależnych od Valve w jednym folderze prefixu Proton i dodaje je do twojej biblioteki Steam. Dzięki temu możesz wygodnie korzystać z Battle.net, Epic Games, Ubisoft, GOG, EA App, Amazon Games, itch.io, Legacy Games, Kolekcję Gier Humble, IndieGala, Rockstar Games Launcher, Glyph, Minecraft oraz VK Play. Działa zarówno na dysku wbudowanym, jak i na karcie microSD.

Wcześniej skrypt automatycznie dodawał do biblioteki Steam tylko pojedyncze sklepy, a od teraz może importować zainstalowane w nich gry. Pozwoli to na szereg udogodnień, m.in. takich jak możliwość dostosowania odświeżania ekranu i limitu klatek na sekundę, czy też skorzystania z profili sterowanie indywidualnie dla każdej gry.

Jak zainstalować NonSteam Launchers na Steam Decku?

 • Przejdź do trybu pulpitu, kliknij prawym przyciskiem myszy na ten link i zapisz plik .desktop na pulpicie swojego Steam Decka.
 • Następnie przejdź na pulpit i kliknij ikonę NonSteamLaunchers. Spowoduje to pobranie i uruchomienie najnowszej wersji skryptu NonSteam Launchers.
 • Wybierz programy, które chcesz zainstalować, a cały proces wykona dalej skrypt.
 • Po zakończonym procesie uruchom Steam, a w zakładce biblioteki „Spoza Steam” znajdziesz zainstalowane wcześniej programy.
 • Jeśli pobrałeś grę w swoim launcherze, zrestartuj Steam Decka, a usługa NSLGameScanner.service powinna dodać ją automatycznie do twojej biblioteki. Według twórców działa ona po prostu w tle i nie wymaga żadnych innych akcji.

Aktualnie wspierane sklepy, które umożliwiają dodawanie pojedynczych tytułów do Steam to:

 • Epic Games
 • Ubisoft Connect
 • EA App
 • Gog Galaxy
 • Battle.net
 • Amazon games

Więcej informacji na Githubie twórców.

NonSteam Launchers to fantastyczne oprogramowanie, które odmienia korzystanie ze Steam Decka i znacząco poprawia wygodę instalacji pozycji spoza sklepu Valve. Najnowsza aktualizacja, która dodała automatyczny import gier do biblioteki to kolejny krok w świetnym kierunku. Warto dodać, że gry instalowane przez NonSteam Launchers w większości przypadków sprawiają zdecydowanie mniej problemów i mają lepszą kompatybilność niż w Heroic Games Launchers czy Lutris, a dodatkowo w pełni obsługują zapis postępów rozgrywki w chmurze w tytułach, które to umożliwiają.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 308