Jak poprawić płynność rozgrywki w The Rogue Prince of Persia na Steam Decku?

The Rogue Prince of Persia zadebiutowało dziś we wczesnym dostępie. To ciekawa produkcja, która powinna spodobać się miłośnikom gier platformowych opartych o mechaniki rogue-lite, zwłaszcza, że odpowiada za nią studio, dzięki któremu kilka lat temu światło dzienne ujrzało rewelacyjne Dead Cells.

Nie miałem jeszcze przyjemności dłużej pograć, ale moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Poza jedną sprawą – o ile na komputerze nie napotkałem na żadne problemy z wydajnością, tak na Steam Decku The Rogue Prince of Persia ma bardzo duże problemy z utrzymaniem płynności. Niezależnie od ustawień i stosowanych blokad FPS nie da się tu bez kombinacji osiągnąć stabilnej rozgrywki, co znacząco utrudnia wymagające walki i liczne akrobacje. Na szczęście stary trick pozwolił mi zdecydowanie poprawić jakość rozgrywki.

The Rogue Prince of Persia Steam Deck

Jak poprawić płynność w The Rogue Prince of Persia na Steam Decku?

 • uruchom Desktop Mode
 • przejdź do katalogu z zainstalowaną grą – domyślnie: /home/deck/.local/share/Steam/steamapps/common/The Rogue Prince Of Persia/The Rogue Prince of Persia_Data/
 • Otwórz plik boot.config z pomocą KWrite
The Rogue Prince of Persia Steam Deck
 • Zastąp jego treść poniższymi linijkami:
  wait-for-native-debugger=0
  gfx-enable-gfx-jobs=1
  gfx-enable-native-gfx-jobs=1
  gc-max-time-slice=1
  build-guid=6170c243176b440698204bf265f2b4d9
 • Zapisz go i możesz uruchomić grę.
 • W ustawieniach graficznych wybierz tryb Fullscreen Windowed, wyłącz V-Sync i wbudowany w grę limiter klatek
 • W SteamOS ustaw limiter na 60Hz/60FPS
The Rogue Prince of Persia Steam Deck

Powyższe zmiany zagwarantują dużo płynniejszą rozgrywkę, choć nadal nieco brakuje tu do ideału. Różnica jest jednak od razu zauważalna i moim zdaniem po tych zabiegach gra się zdecydowanie przyjemniej na Steam Decku. The Rogue Prince of Persia dopiero zadebiutował we wczesnym dostępie, więc twórcy zapewne przyglądną się problemowi w przyszłości.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297