Premiera EmuDeck 2.1, czyli króla emulacji na Steam Decku

Dziś zadebiutowała długo wyczekiwana aktualizacja EmuDeck, czyli najbardziej zaawansowanego i jednocześnie niezwykle prostego w obsłudze narzędzia do instalacji emulatorów na Steam Decku. Nowości i ulepszeń jest naprawdę sporo!

EmuDeck Store

W poprzednich wersjach EmuDeck umożliwiał pobranie sporej paczki darmowych gier Homebrew (niekomercyjnych), jednak nie było możliwości wyboru poszczególnych tytułów, a jedyna dostępna opcja to była instalacja całości.

Teraz bez problemu można wybrać co nas interesuje – wystarczy z poziomu „Quick Settings” usunąć stary pakiet Homebrew i skorzystać z nowego EmuDeck Store.

Poprawki UI/UX

Znacząco usprawniono interfejs użytkownika – od teraz mamy dostęp do szybkiego menu wyboru najważniejszych narzędzi, m.in. EmuDeck Compressor, Cloud Backup czy BIOS Checker. Z poziomu aplikacji dowiemy się o nowych aktualizacjach emulatorów, przywrócimy ich ustawienia domyślne lub je po prostu usuniemy. Od teraz bezproblemowo przeniesiemy pliki między kartą micro SD, a pamięcią wbudowaną.

Obsługa nowych emulatorów

Od teraz w pakiecie emulatorów mamy dostęp do samodzielnej wersji mGBA (Gameboy Color, Advance), MelonDS (Nintendo DS) oraz Rosalie’s Mupen GUI (Nintendo 64). Oprócz tego dodano możliwość instalacji natywnej dla Linuxa wersji CEMU (WiiU) oraz Yuzu Early Access (płatna wczesna wersja emulatora Nintendo Switch).

USB Transfer Wizard

Nowe narzędzie, które upraszcza proces przenoszenia plików ROM z pamięci USB na Steam Decka.

Sporo dobrego doczekał się również Steam ROM Manager

Idealne karty pamięci dla Steam Decka

Steam ROM Manager, czyli program, który odpowiada za automatyczne dodawanie okładek oraz wprowadzenie indywidualnie gier i emulatorów do biblioteki Steam otrzymał dwa nowe motywy: „EmuDeck” oraz „Deck”. Pierwszy niemal całkowicie automatyzuje jego obsługę, a drugi został stworzony dla zaawansowanych użytkowników i umożliwia dużą personalizację ustawień.

Nowa funkcja Steam ROM Manager pozwala EmuDeckowi na automatyczne zastosowanie profili sterowania, a dodatkowo uproszczone zostały skróty klawiszowe. Aby skorzystać z nowych możliwości trzeba usunąć wcześniej wygenerowane linki do gier i należy dodać je w programie ponownie.

Dajcie znać w komentarzach jakie są wasze wrażenia po tej aktualizacji. Jestem pełny podziwu jak niesamowicie rozwija się ten projekt. Emulacja nigdy nie była wygodniejsza!

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297