Biomorph – Recenzja gry

Stworzony przez Lucid Dreams Studio Biomorph to tytuł z gatunku metroidvania, który od początku intryguje unikalnym mechanizmem przemiany w pokonane stworzenia. Rozgrywka toczy się tu w pieczołowicie zaprojektowanym świecie przedstawionym z perspektywy 2D, łączącym klasyczne platformowe elementy z innowacyjnymi rozwiązaniami inspirowanymi takimi tytułami jak Hollow Knight i Kirby.

Biomorph - Recenzja gry
Ten potworek otworzy wrota przed nami

Wrażenia z rozgrywki w Biomorph

W produkcji kierujemy tajemniczym bohater Harlo, przemierzając różnorodne środowiska. Świat jest naprawdę ciekawy i każdy kolejny etap potrafi zaskoczyć swoją złożonością i stylem. Kluczowym mechanizmem Biomorph jest możliwość przemiany w pokonane potwory i wykorzystywania ich unikalnych zdolności do rozwiązywania zagadek i przejścia przez kolejne etapy.

Każda nowa mapa oferuje kolejne potworki, w które możemy się zmieniać – każdy z nich ma swoje cechy, które są kluczem do dalszego progresu. Nieustannie trzeba nimi żonglować, aby osiągać dalszy progres. Dodaje to sporo świeżości do gatunku metrodivanii i zupełnie zmienia eksplorację i segmenty platformowe.

Biomorph - Recenzja gry

Te są zrealizowane bardzo przyzwoicie ze względu na ciekawie zaprojektowane wyzwania i bardzo precyzyjne sterowanie. Oczywiście wraz z rozwojem poziom trudności tu rośnie całkiem znacząco, jednak nigdy nie miałem wrażenia, że moja porażka wynika z problemów gry, a po prostu moich zdolności.

W przypadku walki sprawa ma się trochę inaczej, zwłaszcza podczas starć z bossami, gdzie na czasem był po prostu ogromny chaos. Biomorph nie jest specjalnie liniowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku problemów poprawić nieco statystyki swojej postaci i podejść do trudniejszych starć nieco później. Widać tu pewną inspirację Soulsami, zwłaszcza, że po śmierci tracimy doświadczenie, które mamy szansę odzyskać jeśli uda nam się do niego ponownie dotrzeć.

Biomorph - Recenzja gry
Pamiętacie Steam World Dig?

Nieco zawiódł mnie fakt, że transformacja nie ma większego sensu w samej walce, bo w absolutnej większości przypadków najefektywniej wypadałem w swojej własnej skórze. W przypadku pojedynczych starć z trudniejszymi przeciwnikami można nieco zyskać korzystając z odpowiedniej przemiany, ale to wyjątki.

Dość ważny w Biomorph jest również aspekt rozwoju miasta, które pełni tu rolę huba, gdzie odblokujemy zdolności specjalne czy nowe schematy. Fabuła w grze jest bardzo prosta i raczej jedynie incydentalnie jesteśmy świadkami scenek przerywnikowych, ale wracając do centrum często trafiamy na ciekawsze dialogi z postaciami pobocznymi, które pozytywnie wpływają na budowany tu nastrój.

Mimo drobnych problemów, tytuł jest naprawdę rozbudowany i oferuje wiele godzin dobrej zabawy. Grając na szybko myślę, że trzeba tu zabezpieczyć sobie jakieś 15-20h, a maksowanie całości pozwoli dobić nawet do 30.

Biomorph - Recenzja gry
Scenek nie m dużo, ale jak są to wyglądają bardzo dobrze

Wizualia i Wydajność

Biomorph może pochwalić się ręcznie rysowanym stylem graficznym, który wyróżnia się poziomem detalem i atmosferą. Wizualnie gra doskonale oddaje swój lekko mroczny styl z nutą science-ficion, zachowując klarowność nawet w najbardziej dynamicznych sekwencjach.

Tytuł działa również bardzo przyzwoicie na Steam Decku, gdzie przez większość czasu wydajność oscyluje w okolicach 50 FPS. Niestety podczas eksploracji zdarzają się pewne przycinki, co nieco irytuje i przeszkadza w momentach, gdzie precyzja jest najważniejsza. Mimo drobnych problemów w Biomorph grało mi się naprawdę dobrze.

Biomorph - Recenzja gry
Morph Ball w Biomorph!

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Biomorph to godna polecenia pozycja dla miłośników metroidvanii, która oferuje mieszankę znajomej rozgrywki z nowymi mechanikami wyróżniającymi grę na tle innych. Świat jest pięknie wykonany, a mechanika przemiany dostarcza unikalnych doświadczeń i wzbogaca zarówno eksplorację, jak i walkę. Mimo że są obszary, w których produkcja mogłaby mocniej zagłębić się w swoje nowe koncepcje, nadal pozostaje bardzo solidnym doświadczeniem.

Plusy

  • Bardzo rozbudowany świat, pełen zróżnicowanych lokacji
  • Dopracowane segmenty platformowe, które są uczciwym wyzwaniem
  • Unikatowy system przemiany w przeciwników sprawdza się doskonale w eksploracji
  • Ładna oprawa wizualna
  • To tytuł na wiele godzin zabawy

Minusy

  • Chaotyczne walki z bossami
  • W starciach przemiany zazwyczaj nie mają sensu
  • Szczątkowa fabuła
  • Drobne problemy optymalizacyjne

Biomorph: to tytuł godny polecenia dla każdego miłośnika metroidvanii, oferujący bardzo satysfakcjonując i pomysłową rozgrywkę mimo drobnych wad. Paweł Mikulski

7.5
von 10
2024-04-24T21:48:52+0200
Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297