Enshrouded – Recenzja gry (wczesny dostęp)

Enshrouded to gra, która z miejsca przyciąga uwagę swoją unikalną mieszanką survivalu i RPG, osadzoną w tajemniczym i pełnym niebezpieczeństw świecie. Rozwinięta przez studio Keen Games, gra wyróżnia się swoją głębokimi mechanikami rozgrywki, innowacyjnym systemem craftingu i dynamicznym systemem walki.

Jaką grą jest Enshrouded?

Enshrouded oferuje graczom otwarty świat, w którym każdy zakątek kryje niezliczone tajemnice i wyzwania. Rozgrywka skupia się na eksploracji, przetrwaniu i rozwoju postaci, z silnym naciskiem na elementy RPG. Wcielają się w postać Zrodzonego z Płomienia, która mają za zadanie odkryć przyczynę i sposób na pokonanie mgły zamieniającej mieszkańców w potwory.

Podróż przez świat Enshrouded to nie tylko odkrywanie nowych lokacji, ale również walka o przetrwanie. Naszym podstawowym zadaniem jest szukanie zasobów, polowanie na dziką zwierzynę i zbieranie surowców niezbędne dalszego rozwoju. Świat gry jest zaprojektowany niezwykle pomysłowo i bardziej przypomina produkcje w stylu The Legends of Zelda: Breath of The Wild, a nie puste survivale, które zalały rynek. Niemal na każdym kroku czeka nas tu coś ciekawego i interesującego – Enshrouded po prostu chce się zwiedzać.

Fabuła jest ciekawa, ale dowiadujemy się o niej przede wszystkim ze znalezionych notatek, bo interakcji między postaciami niezależnymi jest tu niewiele. Ich główne zadanie to odblokowanie kolejnych możliwości tworzenia przedmiotów. W Enshrouded możemy rekrutować NPC, takich jak kowale, alchemicy czy farmerzy, którzy nie tylko wnoszą do osady unikalne umiejętności i towary, ale zlecają nam dodatkowo zadania poboczne.

Tytuł posiada charakterystyczne elementy występujące w grach RPG. Rozwój postaci w Enshrouded pozwala na szeroką personalizację i dostosowanie stylu gry do preferencji gracza. Punkty umiejętności zdobywane podczas awansowania na kolejne poziomy można inwestować w różnorodne drzewka talentów, decydując o specjalizacji postaci w walce, magii czy rzemiośle.

Budowanie w Enshrouded stanowi jedną z kluczowych mechanik. Zapewnia nie tylko schronienie, ale jest elementem wymaganym do dalszego progresu historii. Twórcy udostępnili niesamowite możliwości wznoszenia własnych konstrukcji, od prostych schronień po rozbudowane osady, które mogą służyć jako bazy operacyjne dla dalszych przygód. Proces budowania opiera się na zbieraniu surowców, takich jak drewno, kamień czy metale, które można znaleźć w otaczającym świecie lub uzyskać w wyniku eksploracji i pokonywania przeciwników. Bardziej zaawansowane materiały stworzymy u odnalezionych wcześniej NPC.

Co ważne, crafting jest niezwykle wygodny i przemyślany, szanuje czas i nie wymaga ogromnego zaangażowania. Jeśli nie przepadacie za tym aspektem rozgrywki to nie trzeba się w niego specjalnie zagłębiać, bo większość obowiązkowych materiałów da się zdobyć tu „przy okazji” – Endrouded daje ogromne pole dla wyobraźni, ale nie wymusza spędzania nad tym aspektem wielu godzin.

System walki jest prosty, ale satysfakcjonujący

Walka w Enshrouded jest dynamiczna i wymaga nieco strategicznego planowania, jak i zręczności. System opiera się na kombinacjach ataków bliskiego zasięgu, dystansowych oraz magii, oferując całkiem szeroki wachlarz możliwości i taktyk. Wraz z rozwojem umiejętności naszej postaci otrzymujemy dość rozbudowany wybór podejścia do zagrożenia.

Walce na krótki dystans skorzystamy z różnorodnej broni białej, od mieczy po topory, każda z unikalnymi właściwościami i stylami walki. Zręczne manewrowanie i parowanie stają się kluczowe w starciach z silniejszymi przeciwnikami. Dla preferujących walkę na dystans, Enshrouded oferuje łuki, kusze oraz różdżki magiczne. Magia w grze jest potężna, ale jej używanie wymaga zarządzania zasobami many i znajomości słabych punktów przeciwników. Walka jest prosta, ale niezwykle satysfakcjonująca.

Piaskownica dla wielu graczy

W Enshrouded grałem głównie jak w standardową grę dla pojedynczego gracza, ale spróbowałem też rozgrywki w trybie kooperacji i w obu przypadkach bawiłem się naprawdę dobrze. Tytuł ma aktualnie jeden problem związany ze współpracą, bo progres oparty jest o serwer, a nie postacie. Twórcy zapewniają, że ulepszenie tego jest u nich priorytetowe – w przyszłości przejście między różnymi rozgrywkami będzie całkowicie płynne i bezbolesne, a gracze będą dzielić wspólnie rozwój historii, misji, zasoby czy dostępne zdobycze.

Czy warto zagrać w Enshrouded już teraz?

Jeśli lubisz połączenie wygodnego budowania, rozbudowanej eksploracji i przyjemnego systemu walki to już na tym etapie Enshorouded zapewnia dziesiątki godzin solidnej rozgrywki. Tytuł jest też całkiem dopracowany i nie występuje tu wiele błędów. Nawet wydajność jest zaskakująco solidna, o ile celujecie w rozgrywkę w maksymalnie 60 klatkach na sekundę – powyżej tej wartości gra ma spore problemy z generowaniem płynnego obrazu.

Nie mogę się doczekać kolejnych aktualizacji, które ulepszą dodatkowo mechaniki tej produkcji, a także udostępnią kolejne regiony do zwiedzania. To jeden z najprzyjemniejszych wczesnych dostępów, w które grałem.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297