Jak zainstalować nakładkę GE Proton na Steam Decku? – Poradnik

GE Proton jest nakładką dla gier na Linuxie tworzoną przez społeczność i nie mającą nic wspólnego z Valve. Znacząco poprawia kompatybilność gier, często oferuje nieco lepszą wydajność i funkcje, które nie występują w oficjalnych wersjach Proton. Według mnie jest to podstawowe oprogramowanie dla każdego użytkownika Steam Decka, bo dzięki niemu wiele tytułów z problemami graficznymi, niedziałającymi filmikami czy też zupełnie nie uruchamiającymi się będzie działać prawidłowo z GE.

W tym poradniku dowiesz się jak w bardzo łatwy i nieinwazyjny sposób zainstalować GE Proton na Steam Decku oraz jak wymusić go w grach.

Proces instalacji rozpoczynamy w trybie pulpitu (Desktop Mode)

W sklepie „Discover” szukamy aplikacji ProtonUp-Qt i ją instalujemy, a następnie uruchamiamy. Za każdym razem trwa to kilkanaście sekund, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Po uruchomieniu programu upewniamy się, że w miejscu „Install for” jest zaznaczony Steam. Następnie klikamy na „Add Version”, wybieramy interesującą nas wersję i zaznaczamy „Install”. Po kilkunastu sekundach wybrany przez nas Proton będzie widoczny na liście. Następnie wracamy do trybu Gaming Mode.

W większości przypadków zalecam instalację najnowszej wersji, jednak niektóre gry prawidłowo działają tylko na konkretnych edycjach. Tu bardzo przydatna jest strona protondb.com i wtyczka ProtonBadges dostępna w Decky – poradnik na temat pluginów przygotuję niedługo.

Kontynuacja instalacji w trybie Gaming Mode

Teraz wystarczy wybrać interesujący nas tytuł z biblioteki gier, następnie klikamy na ikonę koła zębatego i przechodzimy to „Właściwości”. W miejscu „Zgodność” zaznaczamy „Wymuś użycie określonego narzędzia zgodności Steam Play” i z listy wybieramy zainstalowanego wcześniej GE Proton. Możemy już uruchomić grę.


Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297