Poradnik instalacji Gothic 2 na Steam Decku – naprawiamy grę i instalujemy najważniejsze mody

Poradnik instalacji Gothic 2 na Steam Decku – naprawiamy grę i instalujemy najważniejsze mody

Zapraszam do poradnika, z którego dowiecie się jak naprawić jedną z najbardziej legendarnych gier w historii, czyli Złotą Edycję Gothic 2 na Steam Decku. Domyślnie po uruchomieniu występuje sporo błędów – nie działają filmy, muzyka, są problemy ze skalowaniem rozdzielczości. Udało mi się to wszystko naprawić, a dodatkowo dodałem do gry lepsze tekstury, znany i lubiany mod DirectX11 oraz dużo lepsze wsparcie dla gamepada.

Poradnik wideo jak naprawić Gothic II na Steam Decku

Zalecam czystą instalację gry – dla bezpieczeństwa zabezpieczcie swoje zapisy rozgrywki.

Ścieżka zapisów gry: steamapps/common/Gothic II/Saves
Wyjątkowo nie znajdują się w compatdata, a bezpośrednio w katalogu gry.

Zaczynamy w Gaming Mode, Instalacja Gothic II Beta (workshop)

Po zainstalowaniu gry klikamy na ikonę koła zębatego i przechodzimy do właściwości. Aby uniknąć ryzyka różnic występujących między moją a waszą konfiguracją to w zgodności wymusiłem najnowszego Protona 8.0-2. 

 Teraz przechodzimy do zakładki Beta i wybieramy opcję Workshop. Cofamy się do menu gry w Steam i wymuszamy aktualizację. Po jej zakończeniu włączamy grę. W górnej części ekranu pojawi się opcja przejdź do Warsztatu i klikamy w nią.

Naszym oczom ukaże się pełna galeria modów. Oczywiście możecie poeksperymentować, ale ja skupię się w filmie na podstawach. Do działania potrzebujemy zainstalować najpierw Union, a następnie zGamePad. Łatwo znajdziemy je jeśli zaznaczymy sortowanie modów po ilości subskrypcji – Union jest pierwszy, a Gamepad kawałek dalej. Skalowanie na Steam Decku jest trochę pokraczne, ale bez problemu znajdziecie opcję subskrybuj. Cofamy się do menu launchera i wybieramy graj.

Gothic 2 powinien wczytać się bezproblemowo i brakujące filmiki są już normalnie renderowane. Zanim wyjdziemy z gry to wybierzcie sobie w menu Steam wsparcie dla gamepada – poniżej znajdziecie polecany przeze mnie preset. Domyślnie włączona jest emulacja klawiatury i myszy, ale po instalacji modów nie ma potrzeby się tak męczyć. Do tylnych łopatek polecam przypisać sobie klawisz ESC i F11 – o ile będziecie chcieli korzystać z DirectX 11. Pierwszy pozwoli nam pominąć intro, a z pomocą drugiego przejdziemy do ustawień graficznych moda.

Naprawiamy muzykę z pomocą Proton Tricks

Teraz zajmiemy się naprawą dźwięku – przechodzimy do trybu pulpitu Steam Decka.

Uruchamiamy sklep Discover i wyszukujemy tam program Protontricks. Mam już go zainstalowanego, więc u mnie wystarczy go uruchomić. 

Na liście gier szukamy Gothic II i klikamy OK. Teraz trzeba poczekać kilkanaście sekund i w kolejnym menu wybieramy Install an application

Klikamy na Cancel, a następnie na Install a Windows DLL or component. Wybieramy Ok, następnie szukamy na liście DIRECTMUSIC i potwierdzamy poprzez OK. I teraz bardzo, bardzo ważna rzecz – tutaj trzeba poczekać przynajmniej ze 2 minuty. W międzyczasie pojawi się okno z wykrzyknikiem, ale nie oznacza to, że instalacja się skończyła. Musi nam się ponownie wyświetlić menu Protonticks.

Jak będziemy gotowi to uruchamiamy przeglądarkę plików Dolphin. Upewnijcie się, że macie widoczne ukryte pliki. 

Ścieżka dostępu do plików gry: /home/deck/.steam/steam/steamapps/compatdata/39510/pfx/

Musimy edytować plik user.reg. Wyszukujemy w nim frazę “dsound” i usuwamy całą linijkę kodu. Zapisujemy plik, a muzyka powinna już działać prawidłowo.

Można już grać, ale polecam Wam doinstalować jeszcze dwa mody poprawiające grafikę

Co do tekstur to polecam rozważyć między paczką od Vurta, albo świetną kompilacją od Artemiano. Ja zdecydowałem się na drugą opcję. 

VURT TEXTURE PACK:
https://shorturl.at/kpyzE

ARTEMIANO (PL): 
https://shorturl.at/flZ56 

Znalazłem spolonizowany plik z przywróconą oryginalną czcionką – działa bardzo dobrze, jedyne problemy to ruskie napisy podczas zapisywania i wczytywania gry, szkoda, że ktoś jeszcze tego nie wywalił. Wybrany plik po pobraniu przenosimy do folderu z zainstalowaną grą.

Najwygodniej zrobić to poprzez Steama, gdzie znajdujemy grę, wybieramy właściwości, pliki lokalne, a następnie przeglądaj. Plik o końcówce VDF musi znaleźć się w folderze DATA.

Ostatni krok jaki podejmę to instalacja moda DX11

Mod DX11:
https://shorturl.at/byLP7

Wychodzimy z folderu DATA i przechodzimy teraz do SYSTEM. W tym miejscu wypakowujemy wszystkie pliki z pobranego moda. Aby zadziałał trzeba jeszcze wpisać odpowiednią komendę we właściwościach gry. Wystarczy ją po prostu wkleić:

Komenda wymagana do uruchomienia DX11: WINEDLLOVERRIDES=”dxgi,d3d11=n;ddraw=n,b” %command%

Teraz można spokojnie usiąść wygodnie w fotelu i cieszyć się grą. Wszystkie krytyczne błędy zostały naprawione, sterowanie jest zdecydowanie wygodniejsze. Oczywiście wymaga chwili przyzwyczajenia, ale myślę, że dla fanów Gothica nie będzie sprawiać żadnego problemu – w tą grę nigdy lepiej się nie grało na padzie. Jak już ogarniecie klawiszologię to polecam wyłączyć sobie w menu pluginów porady – krzaczą się trochę podczas dialogów. 

Paweł Mikulski
Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 270