Steam OS 3.5 – lepsza wydajność i sporo ulepszeń dla Steam Decka

Długo wyczekiwana aktualizacja Steam OS 3.5 jest coraz bliżej premiery – chętni już teraz mogą przetestować najnowsze zmiany w ramach wersji Preview na Steam Decku. Choć to nadal wersja testowa i nie ustrzeżono się kilku mniejszych i większych błędów, tak raporty od graczy wspominają o znaczącym wzroście wydajności w wielu grach, m.in. takich jak Starfield, Elden Ring czy GTA V. Oprócz tego możemy spodziewać się kilku fajnych nowości.

Steam OS 3.5 – największe zmiany

  • zaawansowane ustawienia zmiany nasycenia kolorów i temperatury barw, które działają również na zewnętrznym ekranie
  • wsparcie HDR i VRR na obsługujących te funkcje ekranach
  • nowe opcje skalowania obrazu, np. zoom i rozciągnięcie, które pozwalają wyświetlać gry na pełnym ekranie, nawet jak nie obsługują rozdzielczości o proporcjach 16:10
  • ulepszony monitor wydajności
  • naprawa błędu związanego z zarządzaniem wątkami procesora – wiele emulowanych gier (Switch, Wii, PS3) działa dzięki temu stabilniej
  • zaktualizowane sterowniki graficzne, które zauważalnie poprawiają wydajność wielu popularnych tytułów
  • poprawione shader cache, które będzie zajmować mniej miejsca na dysku (gry stopniowo będą aktualizowane do tego standardu)

Jak zaktualizować Steam Decka do SteamOS 3.5 Preview

Jeśli jesteś niecierpliwy i nie możesz doczekać się oficjalnej aktualizacji to możesz sprawdzić SteamOS 3.5 już teraz. Uprzedam jednak, że testowe oprogramowanie może zawierać nadal sporo błędów, co w najgorszym przypadku może oznaczać ponowną instalację całego systemu.

Aby to zrobić wystarczy w Ustawieniach przejść do zakładki System i wybrać kanał aktualizacji „Podgląd„. Po tym wystarczy ponownie uruchomić Steam Decka i system pownien zacząć automatycznie pobierać najnowszą aktualizację.


Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297