The Texas Chain Saw Massacre – Recenzja gry [PC/Steam Deck]

The Texas Chain Saw Massacre, najnowsza propozycja Gun Interactive i Sumo Digital, zanurza się w gatunku asymetrycznego horroru, czerpiąc inspirację z kultowego filmu z 1974 roku. Premiera gry wiąże się z mieszanką oczekiwania i sceptycyzmu, biorąc pod uwagę wyzwania i oczekiwania związane z adaptacją tak znanego klasyka. Jesteś ciekaw czy to mogło się udać? Zapraszam do recenzji gry Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną.


The Texas Chain Saw Massacre to nieco inny asymetryczny horror

U podstaw gry leżą mecze online, w których trzech członków osławionej rodziny Sawyerów walczy z czterema ofiarami. Cel jest jasny: ofiary muszą uciec z mapy, podczas gdy zadaniem rodziny jest zapobiegnięcie temu za wszelką cenę. To podstawowe założenie, choć proste, okraszone jest skomplikowaną mechaniką, rozbudowanymi drzewkami umiejętności i różnorodnymi strategiami, które można tu zastosować.

[steam item = 1433140]

Jedną z wyróżniających się cech gry jest jej przywiązanie do autentyczności. Począwszy od niesamowicie klimatycznego projektu poziomów, a skończywszy na nastrojowej nas ścieżce dźwiękowej – każdy ten element niemal krzyczy Texas Chain Saw. Premiera gry zbiega się nawet z 50. rocznicą wydania oryginalnego filmu, co jest świetną okazją do oddania pokłonu materiałowi źródłowemu. 


The Texas Chain Saw Massacre zaskakuje. Konfiguracja 4v3, będąca odstępstwem od typowego stosunku 4v1 w podobnych grach, dodaje warstwę złożoności. Rodzina, składająca się z postaci takich jak m.in. Leatherface i Sissy, posiada unikalne zdolności, które można wykorzystać do polowania na ofiary. Ofiary, choć nieuzbrojone, mają własny zestaw umiejętności, które mogą pomóc im w ucieczce. 

Niestety, nie wszystko jest idealne

Gra nie jest jednak pozbawiona wad. Początkowe mecze mogą wydawać się nieco niezbalansowane i nietrudno odnieść wrażenie, że gra często faworyzuje rodzinę. Poziom rozbudowania rozgrywki i jej skomplikowania może być też nieco przytłaczający dla graczy, którzy wcześniej nie próbowali asymetrycznych multiplayerów – zwłaszcza w starciu z doświadczonymi przeciwnikami. Dodatkowo, sekcja samouczka w grze, choć obszerna, jest długa i męcząca. Co gorsze, porady podane są tylko w formie filmów, a gra nie daje możliwości przetestowania ich poza trybem online.


Kolejnym punktem, który warto poruszyć jest zawartość gry. O ile modele i projekty postaci są godne pochwały, to zauważalny jest brak różnorodności pod względem map i elementów kosmetycznych. Gra oferuje obecnie tylko trzy mapy, każda z dwoma wariantami czasowymi. Co więcej, odblokowywane kostiumy dla postaci są ograniczone, a niektóre z nich są zamknięte za mikrotransakcjami.

Pomimo tych wad, The Texas Chain Saw Massacre potrafi przyspieszyć tempo bicia serca. Pełne napięcia sekwencje pościgów, strategiczna rozgrywka i klimatyczna oprawa graficzna zapewniają niezapomniane wrażenia. 

Oprawa graficzna i dźwiękowa w The Texas Chain Saw Massacre robi wrażenie

Jednym z najbardziej udanych aspektów The Texas Chain Saw Massacre jest oprawa graficzna, która z powodzeniem odtwarza niepokojącą atmosferę oryginalnego filmu. Środowisko w grze są starannie wykonane i przywołać niesamowite miejsca przedstawione w pierwowzorze, takie jak złowieszczy dom rodzinny i mroczna rzeźnia. Każda lokacja jest pełna szczegółów, od zniszczonych mebli po migoczące światła. Efekty wizualne w grze potęgują doznania grozy. Rozbryzgi krwi, rany i gore są realistycznie przedstawione, dodając poczucia brutalności i chaosu.  Pozwala to zanurzyć się w świecie namacalnego strachu, przygotowując grunt pod intensywne starcia między Rodziną a Ofiarami.


Oprawa dźwiękowa jest kluczowym elementem w horrorach, a The Texas Chain Saw Massacre wykorzystuje ten aspekt po mistrzowsku. 

Obroty piły łańcuchowej Leatherface’a i złowieszcze kroki członków Rodziny służą jako zwiastuny zbliżającego się niebezpieczeństwa. Te sygnały dźwiękowe nie tylko ostrzegają graczy o obecności zabójców, ale także przyczyniają się do zwiększenia napięcia i pilności rozgrywki. Wykorzystanie dźwięku 3D w grze pozwala dokładnie określić kierunek i odległość tych dźwięków, dodając dodatkową warstwę realizmu do doświadczenia.

Co więcej, ścieżka dźwiękowa The Texas Chain Saw Massacre odgrywa kluczową rolę w budowaniu napięcia. Złowieszcze melodie i dopracowane efekty otoczenia tworzą niepokojące tło. Od skrzypiących desek podłogowych rodzinnego domu po mocny powiew wiatru – każdy dźwięk jest starannie zaprojektowany, aby wywołać wrażenie zaszczucia.

Na uwagę zasługuje również dobrane pod postacie głosy. Mrożące krew w żyłach drwiny i groźby członków rodziny, wypowiadane z sadystyczną radością, dodają zabójcom warstwy osobowości. Po stronie ofiary rozpaczliwe krzyki i spanikowane oddechy postaci wzmacniają ich bezbronność i strach.


Teksańska masakra piłą mechaniczną to solidna gra

Podsumowując, The Texas Chain Saw Massacre to godna pochwały próba adaptacji klasyki horroru do świata gier asymetrycznych. Choć ma swoje wady, oferuje świeże spojrzenie na gatunek, łącząc szacunek dla materiału źródłowego z dość innowacyjną mechaniką rozgrywki. Jest to produkcja, która spodoba się zarówno fanom filmu, jak i gier w podobnym stylu. Oczywiście pod warunkiem, że zechcą zainwestować czas w opanowanie jej mechanizmów. Wraz z przyszłym rozwojem produkcji można mieć tylko nadzieję, że twórcy zajmą się jej niedociągnięciami i zadbają o sporo nowej zawartości. 

The Texas Chain Saw Massacre: Bardzo dobra adaptacja kultowego filmu i powiew świeżości na rynku asymetrycznych gier multiplayer. Szkoda, że premierowa zawartość nie powala. Paweł Mikulski

7.5
von 10
2023-08-19T18:51:57+0200

Czy The Texas Chain Saw Massacre zadziała na Steam Decku?

W przeciwieństwie do wersji beta, oficjalne wydanie nie posiada wsparcia dla SteamOS. Ze względu na antycheat, nie jest możliwe granie na oryginalnym systemie Steam Decka. Jeśli korzystasz z systemu Windows, The Texas Chainsaw Massacre jest na nim bardzo grywalna. Wszystkie napisy wydają się być w pełni czytelne i oczywiście mamy wsparcie dla gamepada.

Jeśli chodzi o wydajność, 40 klatek na sekundę jest w zasięgu, o ile zdecydujemy się obniżyć detale graficzne. W grze występuje sporo przycinek (Unreal Engine 4), ale płynność wydaje się poprawiać wraz z postępami rozgrywki.

The Texas Chainsaw Massacre na Steam Decku – najlepsze ustawienia graficzne

Resolution: 1280×800
Upscaling: Enabled: FSR
Image Quality: High
Preset: Custom
Anti-Aliasing: High
Effects: Medium
Foliage: Medium
Post Processing: Medium
Shadows: Low
Textures: High
View Distance: Medium VSync: On


The Texas Chainsaw Massacre – platformy docelowe, crossplay, polska wersja językowa, dostępność w Xbox Game Pass

The Texas Chainsaw Massacre zadebiutowało na rynku 18 sierpnia 2023 roku na PC [Steam, Microsoft Store, Game Pass] oraz konsolach Playstation 4|5 i Xbox One/Series X|S. Niestety, gra nie posiada polskiej lokalizacji.

Mamy za to pełny crossplay między wersją komputerową oraz konsolami aktualnej generacji, natomiast posiadacze starszych urządzeń, czyli Playstation 4 oraz Xbox One – grają wspólnie.

Od momentu premiery The Texas Chainsaw Massacre jest dostępne w ramach abonamentu Xbox Game Pass, również w chmurze – jeśli posiadasz Steam Decka to właśnie w ten sposób możesz wygodnie ograć tytuł.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297