UNDYING – nieco inne podejście do tematu Zombie

Chciałbym napisać kilka zdań o grze, która zaskakująco mnie wciągnęła i zaskoczyła całkiem niestandardowym podejściem do rozgrywki. Mowa o małej produkcji indie o tytule UNDYING, która ostatnio opuściła program wczesnego dostępu na Steam. To dość unikalna historia o przetrwaniu w świecie zombie, choć czerpie garściami z klasyki gatunku i nie próbuje nawet ukrywać inspiracji serią The Walking Dead

[steam item = 638990]

W grze wcielamy się w Anling, matkę, która desperacko próbuje zapewnić synowi, Cody’emu schronienie w świecie pełnym niebezpieczeństw. Już od pierwszej scenki przerywnikowej widać, że mamy tu nieco inną sytuację niż w innych propozycjach z nieumarłymi w rolach głównych.

Historia rozpoczyna od zainfekowania naszej bohaterki, ale naszym zadaniem nie będzie wyszukiwanie cudownego lekarstwa. W pełni świadomi, że zegar tyka, a każda chwila zbliża nas do śmierci musimy jak najlepiej przygotować dziecko i nauczyć je jak przeżyć w takim świecie.

Warto wspomnieć o tym, że w UNDYING występują liczne elementy roguelite, które wprowadzają unikalne sytuacje, z którymi musimy się zmierzyć. Lokacje są zróżnicowane, a każda kolejna rozgrywka to niemal nowa przygoda.

Jednym z kluczowych elementów gry są wybory. Każda podjęta decyzja wpływa na losy postaci i kształtuje naszą opowieść. To czy pomożemy innym, czy nie, ma realne konsekwencje. Pytanie brzmi: kto naprawdę zasługuje na nasze zaufanie? Nigdy nie wiadomo czy trafimy na przyjaciela, czy nowego wroga. Twórcom udało się stworzyć przyjemne wrażenie niebezpieczeństwa i niepewności.

W grze mamy także system craftingu, który decyduje o naszym przetrwaniu. Na swojej drodze trafimy na mnóstwo różnych zasobów, które trzeba racjonalnie wykorzystywać – czy to do naprawy urządzeń, ich ulepszania czy tworzenia kolejnych broni. Te, które są najpotrzebniejsze do przetrwania są oczywiście odpowiednio limitowane.

Tytuł został ubrany w mocno artystyczną oprawę wizualną i bardzo klimatyczną ścieżkę dźwiękową, a niskie wymagania pozwalają się cieszyć nim nawet na słabszych sprzętach. Ogrywam go na Steam Decku, na którym oferuje bardzo stabilne 60 FPS.

UNDYING wydaje się być całkiem świeżym podejście do gier o zombie – to emocjonująca opowieść o przetrwaniu, wyborach i więziach rodzinnych. Czego uda ci się nauczyć Cody’ego zanim przemienisz się w kolejnego zombie?

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 308