Pierwsze wrażenia z Redfall na Steam Decku – aktualizacja posta

Po usłyszeniu informacji o tym, że Redfall będzie działać w 30 klatkach na sekundę na konsolach Xbox Series X/S byłem pełen obaw o stan techniczny produkcji. Czy słusznie? Sprawdź moje pierwsze wrażenia z rozgrywki na Steam Decku.

AKTUALIZACJA POSTA

Niestety w dalszej części rozgrywki występują spore problemy z wydajnością. Gra prawdopodobnie cierpi na tzw. memory leak, co skutkuje drastyczną redukcją klatek na sekundę nawet na najniższych możliwych ustawieniach. Zalecam wstrzymać się z ewentualnym zakupem do momentu naprawy wydajności. Problem występuje nawet na najszybszych kartach graficznych na rynku, jednak nie jest aż drastyczny jak na Steam Decku.

Najniższe możliwe detale z AMD FSR 2.1 w trybie performance


Oryginalny post

Pierwsze wrażenia z Redfall na Steam Decku

Największy problem to dość mocne przycinki, które występują niezależnie od sprzętu i ustawień graficznych. Na szczęście są dość sporadyczne i pojawiają się zazwyczaj jedynie podczas eksploracji, a w wirze walki wydajność jest raczej stabilna. Liczę, że uda się to naprawić przy pierwszych łatkach.

Granie w 40 FPS w Redfall na Steam Decku wydaje się być osiągalne

I gra wygląda przy tym naprawdę nieźle – zwłaszcza na małym ekranie. Z pomocą przychodzi tutaj solidnie zaimplementowane skalowanie rozdzielczości poprzez technologię AMD FSR 2. Oczywiście poza wspomnianymi wcześniej ścinkami, gra potrafi od czasu do czasu zgubić kilka klatek. Nie da się ukryć, że ostatnie premiery gier na PC wołają o pomstę do nieba pod względem wydajności i na szczęście Redfall nie należy do tego grona. Nie jest idealnie, ale do tragedii zdecydowanie daleko.

Ustawienia graficzne pod 40 FPS

Rozdzielczość: 1280x800
Synchronizacja pionowa:Ogólna jakość: Własne
Antyaliasing: Tymczasowy (wysokie)
Jakość efektów: Niskie
Jakość listowia: Wysokie
Jakość przetwarzania końcowego: Niskie
Jakość cieniowania: Niskie
Jakość cieni: Niskie
Jakość tekstur: Średnie
Jakość zasięgu rysowania: Niskie
Skalowanie rozdzielczości: AMD FSR 2.1
Jakość AMD FSR 2.1: Balans
Ostrość AMD FSR 2.1: zalecam 0.5

Ustawienia SteamOS
Odświeżanie ekranu: 40Hz
Limit FPS: Nielimitowane

Domyślnie Redfall był ustawiony na średnie detale oraz skalowanie w trybie Jakości – jeśli ponad płynność wybieracie jakość oprawy wizualnej to polecam Wam zostać na oryginalnych ustawieniach – 30 FPS wydaje się być na nich osiągalne.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 308