Premiera ogromnej aktualizacji i fabularnego dodatku The Heist & The Hazardous do Saints Row

Wraz z premierą fabularnego dodatku The Heist & The Hazardous oraz najnowszej aktualizacji, Saints Row stało się zdecydowanie lepszą grą. Produkcja zadebiutowała na rynku w mocno niedokończonym stanie, a dodatkowo nie zdobyła serc graczy swoją stylistyką i mocno odbiegającym od poprzednich części klimatem. O ile z otoczką fabularną nie da się już nic zrobić, tak masa ulepszeń znacząco poprawiła wrażenia z rozgrywki.

Największe zmiany dotyczą balansu, który zupełnie zmienia dynamizm całej gry. Od teraz potyczki są dużo szybsze i zdecydowanie przyjemniejsze, m.in. zredukowano wytrzymałość przeciwników oraz zmieniono ich zachowania podczas walki, ograniczono szybkość przywoływania kolejnych posiłków, a dodatkowo ulepszone zostały umiejętności naszego bohatera – od teraz nawet na niskim poziomie doświadczenia możemy poszaleć i cieszyć się beztroskim chaosem.

Saints Row to nigdy nie była trudna i skomplikowana produkcja, a po prostu męcząca. Dzięki powyższym zmianom nie walczymy już niemal kuloodpornymi hordami gąbek na pociski, a tempo rozgrywki jest zdecydowanie bliższe temu, za co gracze pokochali tę szaloną serię.

Zmian i ulepszeń jest naprawdę sporo

Poprawie uległo zarówno celowanie, jak i ogólne wrażenie sterowania postacią. Mamy też większą kontrolę nad interfejsem gry, gdzie wygodnie można wyłączyć zbędne informacje, takie jak pasek stanu wytrzymałości pojazdów i przeciwników.

Znaczące poprawki zauważyłem w temacie optymalizacji. Saints Row bardzo gubiło klatki zwłaszcza w momencie, kiedy na ekranie działo się dużo, a w tle generowane były liczne efekty wolumetryczne. Problem dotyczył zarówno bardzo mocnych komputerów, jak i konsol.

Miałem możliwość sprawdzić grę tylko na PC z RTX 3080 i poprawa wydajności widoczna jest na pierwszy rzut oka – na najwyższych ustawieniach graficznych w 4K ze skalowaniem AMD FSR 2 w trybie jakości, Saints Row działa w stabilnych 60 klatkach. Wcześniej pomimo mocnego obniżenia detali i rozdzielczości bardzo ciężko było osiągnąć taką wartość.

Wraz z aktualizacją bezpłatnie udostępniono nowy pustynny teren na mapie, na którym znajdziemy dodatkowe aktywności poboczne. Posiadacze przepustki sezonowej lub płatnego fabularnego dodatku The Heist & The Hazardous rozegrają na nim trzy rozbudowane misje z tytułowym napadem w tle.

Saints Row a Steam Deck

Niestety, wersja gry udostępniona w Epic Games Store nadal nie chce się uruchomić na domyślnym systemie operacyjnym Steam Decka. Jeśli macie zainstalowanego Windowsa to spodziewajcie się rozgrywki w 30 FPS na podstawowych ustawieniach graficznych. Mam nadzieję, że wraz ze spodziewaną w sierpniu premierą gry na Steam problemy zostaną już rozwiązane.

Paweł Mikulski

Paweł Mikulski

Zapalony gracz i miłośnik technologii. Lubię grać zarówno na PC, jak i konsolach, ale moje największe odkrycie to Steam Deck.

Artykuły: 297