Zbliżająca się premiera Starfielda to doskonała okazja, aby pokazać Wam jak najlepiej korzystać z Xbox Game Pass Cloud na Steam Decku. W drugiej części materiału zaprezenuję dodatkowo proces streamowania lokalnego, bezpośrednio z konsoli.
Z chmury Gamepassa można korzystać na kilka sposobów, a najpopularniejszy to przez przeglądarkę, ale dziś go odpuszczę – instalacja jest analogiczna jak przypadku GeForce Now, jedynie wystarczy podmienić stronę, która ma być odpalana – w tym linku macie poradnik, a tu najważniejsze informacje bezpośrednio od Microsoftu. Zamiast tego skupię na nieoficjalnej aplikacji Greenlight, która według moich testów ma niższe opóźnienia i nieco lepszą jakość obrazu. Jest jednak pewnien minus, bo nie ma możliwości zmiany jej języka i gry odpalają się po angielsku. Wiele tytułów ma możliwość zmiany w ustawieniach, ale jak będzie ze Starfieldem to okaże się po premierze. Jeśli będzie taka potrzeba to do grania w przeglądarce wrócę w kolejnym poradniku. Zanim przejdziemy dalej to zaznaczę, że na pewno przyda się klawiatura i myszka lub zdalny dostęp do Steam Decka z poziomu komputera.
Aktualizacja 01.09.2023: Starfield nie ma możliwości zmiany języka w menu, więc jedynie grając z poziomu przeglądarki będziemy mieli spolszczenie.
Instlację zaczynamy od pobrania programu AppImageLauncher
Zaczynamy w trybie pulpitu i uruchamiamy przeglądarkę. Pobieramy aplikację AppImageLauncher i przenosimy na pulpit. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Properties.
Przechodzimy do zakładki Permissions i oznaczamy Is executable. Następnie włączamy Konsole i przeciągamy plik z apką bezpośrednio na nią, a następnie wpisujemy Install.
Teraz odpalamy przeglądarkę plików Dolphin, przechodzimy do Home i Applications. Tu będziemy mogli od teraz przenosić pliki .AppImage, aby prawidłowo instalowały się na Decku i działały w trybie Gaming Mode.
Pobieramy i instalujemy program Greenlight
Następnie pobieramy głowny progam, czyli Greenlight w wersji .AppImage. Koniecznie wybierzcie betę, bo działa dużo lepiej niż ostatnia normalna wersja. Pobrany plik wklejamy do folderu Applications i już powienien być widoczny w pasku start. Szukamy go na liście i dodajemy do Steam.
Zanim przejdziemy dalej to polecam włączyć aplikację i zalogować się na konto. W jej ustawieniach można zmienić jakość streamingu, jednak dałem maksymalny i nie widziałem większej róznicy między przykładowo 25 mbps.
Koniecznie odpalcie jeszcze Steam i znajdzie aplikację na liście. Polecam zmienić jej nazwę na Xbox, aby później było łatwo pobrać dla niej okładki przez plugin Decky. Koniecznie dopiszcie w opcjach uruchamiania –fullscreen. Osobiście usunąłem jeszcze cudzysłów, ale nie wiem czy jest to konieczne.
Odpalamy Xbox Game Pass Cloud na Steam Decku w gaming mode
Aplikację znajdziemy w zakładce „Inne”, a ja przed uruchomieniem ustawiłem jeszcze okładki. Po włączeniu wszystko zalogowało się już automatycznie i w zakładce XCloud można już odpalać gry.
Żeby pokazac Wam jak to działa to wybrałem niesławnego Redfalla, bo podobnie jak Starfield jest przede wszystkim strzelanką i działa w 30FPS. Na dużym ekranie i po kompresji YouTube może nie wygląda to zjawiskowo, ale na samym Steam Decku jakość obrazu jest bardzo dobra. Opóźnienia są bardzo niskie i zupełnie nie przeszkadzają w rozgrywce, zwłaszcza, że w absolutnej większości gier jest wsparcie dla celowania na padzie. Wszystko okaże się po premierze Starfielda, ale wydaje mi się, że to może być lepsza opcja dla ogrania gry w formie przenośnej. Nie wymaga nie wiadomo jakiego połączenia internetowego i nawet korzystając z LTE można się dobrze bawić. Konieczny jest jednak router z WIFI 5Ghz.
Granie lokalne bezpośrednio z konsoli Xbox Series S/X na Steam Decku
Skoro chmurę mamy już z głowy to teraz parę słów o streamingu lokalnym z konsoli. Ten działa świetnie, nawet lepiej niż Xbox Game Pass Cloud, więc jeśli macie Series S lub X to może być to fajna opcja do ogrania gry lokalnie na mniejszym ekranie. Upewnijcie się, że w ustawieniach konsoli macie włączone funkcje zdalne. Polecam wykonać od razu test łącza. Nie wiem jak u was, ale u mnie nawet na świetnym routerze gry działały koszmarnie jeśli konsola była połączona po WIFI, nawet 5GHz. Dopiero po wpięciu kablem do routera wszystko zaczęło śmigać jak marzenie. Tu nie będzie też problemów z językiem, bo wszystko działa tak jak ustawiona jest konsola. Na materiale filmowym możecie zobaczyć jak działa Red Dead Redemption, który ma mocno toporne już sterownie i gra działa, podobnie jak Starfield, w 30FPS. Mimo to jest bardzo grywalna, nie ma żadnych artefaktów i zauważalnych opóźnień. Dajcie znać czy testowaliście już Xbox Game Pass Cloud i lokalny streaming i jakie są wasze wrażenia. Usługa ciągle ewoluuje i mam wrażenie, że za każdym kolejnym razem działa coraz lepiej. Kolejne materiały wkrótce, Starfield na pewno się pojawi :).
Dobry poradnik, dzięki. Potestuje jak mi Deck wróci z serwisu 🙂
Nie przyda Ci się, bo Starfield będzie po angielsku :).
O kurde, to nie pogram bo nic nie będę rozumiał. 😥